Părintele Rafael Friedrich - mărturisitor al credinţei într-o ţară comunistă

Referinta: Sap-1236

20,00 lei
Cu TVA

Părintele Rafael Friedrich - mărturisitor al credinţei într-o ţară comunistă

Cantitate
Ultimele produse in stoc

Părintele Rafael Friedrich - mărturisitor al credinţei într-o ţară comunistă. Istoriei Bisericii în anii regimului comunist este încărcată de dramatism, de fapte eroice şi martirice, de diferite forme ale rezistenţei anticomuniste, într-un cuvânt, "o perioadă a persecuţiei". Biserica s-a aflat, de altfel, în atenţia factorilor de represiune comunistă încă din anul 1948. În acel an, regimul comunist a iniţiat şi a pus în practică numeroase acţiuni de adversitate făţişă faţă de Biserica locală, prin denunţarea unilaterală a Concordatului dintre România şi Sfântul Scaun, prin închiderea seminariilor catolice, a celorlalte şcoli catolice în Bucureşti şi în alte comunităţi parohiale, prin desfiinţarea congregaţiilor religioase şi închiderea institutelor patronate de acestea: şcoli, spitale, clinici, opere de caritate, azile, prin desfiinţarea presei catolice şi a tuturor asociaţiilor laice de tradiţie în istoria noastră, dar şi prin confiscarea proprietăţilor Bisericii (clădiri, terenuri, biblioteci, arhive etc.). Numeroase documente de arhivă confirmă modul brutal, aproape inuman, în care autorităţile comuniste au acţionat începând cu anul 1948-1949 împotriva ierarhiei catolice, a preoţilor, călugărilor şi călugăriţelor. O victimă a acestui regim, pe lângă mulţi alţii, a fost şi părintele Rafael Friedrich, despre a cărui figură şi activitate scrie, pe baza unei documentaţii solide şi susţinute, părintele Fabian Doboş, profesor de istorie bisericească la Facultatea de Teologie Romano-Catolică a Universităţii "Al.I. Cuza" din Iaşi, în lucrarea Părintele Rafael Friedrich - mărturisitor al credinţei într-o ţară comunistă, apărută recent la Editura Sapientia. Autorul, studiind documentele de arhivă şi adunând mărturiile celor care l-au cunoscut, intenţionează să scoată în evidenţă sufletul nobil al unui mare mărturisitor al credinţei şi personalităţi care s-a impus ca preot şi profesor, de o verticalitate impresionantă prin toată viaţa şi activitatea sa. Încă de la început, autorul mărturiseşte că nu şi-a propus un studiu exhaustiv, şi aceasta nu dintr-un motiv legat de economia cărţii, ci pentru că a dorit să evidenţieze mai ales virtuţile eroice, de mărturisitor al credinţei în timpul persecuţiei Bisericii de către regimul comunist ale părintelui Rafael Friedrich. Părintele Friedrich s-a născut la 13 ianuarie 1914, în satul Colelia, comuna Pantelimonul de Jos, judeţul Constanţa. Şi-a început formarea intelectuală la şcoala din satul natal, unde a absolvit şapte clase în anul 1927. În acelaşi an, a fost admis la Seminarul "Sfântul Duh" al Arhiepiscopiei de Bucureşti. La 29 iunie 1939, a fost sfinţit preot în Catedrala "Sfântul Iosif" din Bucureşti de către arhiepiscopul Alexandru Theodor Cisar şi apoi numit prefect de disciplină şi profesor de matematică şi muzică la acelaşi seminar. În toamna anului 1940, odată cu transferul tinerilor din Seminarul mic de la Bucureşti la Timişu de Jos, părintele Friedrich a părăsit capitala pentru a îndeplini aceleaşi funcţii în noua locaţie. În plus, aici s-a ocupat şi de administraţia seminarului până în anul 1948, când clădirea a fost naţionalizată. În octombrie 1948, părintele a mers la Arhiepiscopia de Bucureşti, unde a fost numit ceremonier, majordom şi, de la 1 februarie 1949, director spiritual al casei, funcţii ocupate până la 26 iunie 1949, când a fost arestat împreună cu episcopul de Iaşi, Fer. Anton Durcovici, în timp ce se îndreptau spre Popeşti-Leordeni pentru administrarea sfântului Mir. Părintele Rafael a fost eliberat din închisoare abia în 1955, iar în anul următor a venit la Seminarul din Iaşi, pentru a-i îndruma spiritual pe seminarişti şi a preda teologia dogmatică, dar şi alte cursuri, tinerilor care se pregăteau la sfânta Preoţie. A activat în acest seminar până la moartea sa, care a survenit la 11 mai 1969, înmormântarea având loc la cimitirul "Eternitatea" din Iaşi. Documentele adunate cu grijă de către părintele Fabian Doboş ne ajută să descoperim marea sa personalitate şi sufletul său profund, pus în slujba lui Dumnezeu, a adevărului şi a ştiinţelor teologice, ducând mai departe moştenirea primită de la înaintaşii şi maeştrii noştri în credinţă, între care străluceşte figura măreaţă a episcopului martir, fericitul Anton Durcovici, căruia i-a oferit ultima dezlegare cu puţin timp înainte de moarte, în închisoarea din Sighetu Marmaţiei (10 decembrie 1951). Lucrarea părintelui Fabian surprinde toate momentele dramatice ale impactului sistemului informativ-operativ asupra vieţii de zi cu zi a preotului Rafael Friedrich, oferind cititorului probe privind umilinţele la care acest om nevinovat a fost supus de persecutorii săi: violarea corespondenţei, privarea de legăturile cu familia sa, aflată în Germania, neacordarea permisului de conducere, refuzarea paşaportului, "bombardarea" sa, în mod premeditat, cu acei informatori, unelte voluntare ale forţelor răului, care au căutat, fără succes, să-i zdruncine conştiinţa. De asemenea, autorul, pentru conturarea cât mai fidelă şi autentică a figurii acestui mărturisitor al credinţei catolice, s-a folosit de mărturiile pe care le-au dat cei care l-au cunoscut mai îndeaproape pe pr. Rafael Friedrich: pr. Eduard Ferenţ, pr. Eugen Bortoş, doamna Elena Cojocaru, Mons. Vittorio Blasutti. Pe lângă aceştia, de mare ajutor i-au fost autorului şi cei doi referenţi ştiinţifici: dr. Dănuţ Doboş şi dr. Andrea Dobeş. Lucrarea se încheie cu o anexă în care sunt publicate documente şi declaraţii date de pr. Friedrich în arestul Securităţii, şi cu un album foto, menite să ofere mai multă lumină asupra acestei mari personalităţi a Bisericii noastre locale. Recomandăm această biografie, acest "memorial spiritual", aşa cum se exprimă PS Petru Gherghel în prefaţa lucrării, tuturor celor interesaţi de trecutul recent al Bisericii noastre, dar şi celor care doresc să găsească un exemplu de trăire a credinţei, un model al căutătorului neobosit al adevărului, al unui om cultivat şi cu vaste orizonturi. Părintele Rafael Friedrich rămâne în istoria Bisericii Catolice din România ca un mărturisitor al credinţei în timpul prigoanei comuniste, ca unul care şi-a trăit preoţia în gradul cel mai înalt.

Sap-1236
1 Obiect

Fisa tehnica

Anul aparitiei
2015
Autorul
Fabian Doboş
Format
14x20 cm
ISBN
978-606-578-188-7
Nr. pagini
236
Titlul cartii
Părintele Rafael Friedrich - mărturisitor al credinţei într-o ţară comunistă

Referinte specifice

Nou

100 alte produse in aceeasi categorie: